Koncert súborov: Gitarový súbor p.uč. Siekla
O gitarovom súbore p. uč. Filipa Siekla ste pravdepodobne ešte nepočuli, keďže je to jedno z najmladších telies našej školy. Pána učiteľa sme sa okrem iného spýtali, ako a kedy vznikli a či sa na koncert tešia.
Pán učiteľ Siekel, priblížte nám prosím, aký súbor to máte na starosti.
Vediem gitarový súbor žiakov mojej triedy a žiakov z triedy p.uč. Ševcecha. Je to vlastne taká kombinácia, ktorá sa tu stretla, sú to deti vo veku od 12 do 16 rokov, plus máme ešte jednu akoby hosťku, ktorá má 21 rokov.
Takže súbor vediete aj s pánom učiteľom Ševcechom?
Nie, to nie, žiakov mám len požičaných, mám vlastne takú zbierku (smiech). Sme taký špeciálny výber žiakov od oboch učiteľov. Ivan má dve gitarové triá, takže deti, ktoré nehrajú v triu, ale majú komornú hru, chodia ku mne spolu s mojimi žiakmi.
Koľko vás je? Stihli ste si vymyslieť svoj originálny názov?
Súbor navštevuje 15 žiakov, ale názov zatiaľ nemáme, hoci na tom pracujeme. Nápady boli všelijaké – Divná struna, Richardovi kamaráti a pod., ale do koncertu sa nám asi nepodarí vymyslieť si niečo vhodné.
A kedy ste vlastne vznikli? Vystupovali ste vôbec na veľkom koncerte?
Vznikli sme začiatkom tohto školského roka, sme taká novinka a veľkom koncerte sme zatiaľ nevystupovali. Mali sme síce jeden komornejší koncert pred Vianocami, ale na veľkom pódiu budeme stáť po prvý raz.
A tešíte sa?
A tešíte sa? (Pýta sa žiačky). Deti sa tešia na to, že ráno budú mať generálku a nebudú musieť ísť do školy. Ale musím povedať, že sú tam naozaj i takí žiaci, ktorí nikdy v kultúrnom dome nevystupovali. Najčastejšie hovoria – ale ja tam nechcem ísť – ale to sa vlastne tešia. Potom majú ešte zaujímavý sen, že by radi koncertovali v podchode. Možno na tom popracujeme a v lete niečo také vymyslíme.
A na čom pracujete momentálne?
Momentálne sa trápime s írskou suitou. Írska hudba je zaujímavá a energická a celkom ich to chytilo. Nie je to úplne jednoduché, skôr náročné, lebo suita je zložená z viacerých častí. Práve na koncerte súborov budeme hrať dve časti, ak nás vyberú.
Čo budete robiť po veľkom koncerte? Plánujete si pripravovať vystúpenia len na koncerty alebo chcete s deťmi skúsiť aj súťaže?
Ak budú žiaci cvičiť viac ako doteraz, tak určite áno. Po koncerte sa zameriame na hudbu z filmu, ale viacej vám neprezradím, lebo je to tajné… Ak budeme mať toho nacvičeného viac, írsku suitu, hudbu z rozprávky a pod., tak pôjdeme určite skúsiť aj na nejakú súťaž. Ale musia CVIČIŤ!
Pán učiteľ, súbor vediete pomerne krátko, no všímate si už teraz nejaké plusy, ktoré deťom prináša takéto kolektívne hranie?
Áno, samozrejme. V súbore sa žiaci stretnú s konkrétnymi problémami – čo sa naučia na hodinách, použijú v praxi. Je veľmi dôležité sa počúvať, počúvať aj ostatných a dobre si nacvičiť svoj part. Všetko to zosúladiť je potom úlohou dirigenta, ale najdôležitejšie je naozaj počúvať sa a hrať správne tóny. My sme sa zatiaľ dostali sem, a keď prejdeme cez toto, budeme riešiť iné veci – prednes, ako to má vyzerať, tipy a triky, aby vystúpenie bolo zaujímavé aj na pohľad.
A čo im to ešte môže dať? Stretávame sa pomimo individuálnych hodín, vznikajú tu nové kamarátstva a spoločné hodiny im nastavujú, povedal by som, spoločenské zrkadlo. V kolektíve vidia, ako sa správajú a ak ich upozorním, že takto sa správať nemá, uvedomia si, že sa zbytočne strápňujú a zosmiešňujú. Tiež sa častejšie dostanú na koncert ak hrajú v nejakom telese, ako jednotlivci sa toľko nepresadia. A ťahajú sa navzájom pri cvičení, povzbudzujú sa – á, ty to ešte nemáš nacvičené? Ja to už dávno viem – a keď niečo takéto počujú, viac ich to motivuje.
Kedy ste sa rozhodli, že budete učiť? Viete si predstaviť, čo by ste robili, keby ste neučili?
Do učenia som bol viac-menej dotlačený. Tlačil na mňa môj bývalý učiteľ aj známi, ktorí mi vraveli, že by som to zvládol, lebo mám na to vlohy. Keď som študoval na gymnáziu, rozmýšľal som nad mnohými povolaniami, ale vždy ma to ťahalo k hudbe. Buď by som bol muzikant na voľnej nohe alebo by som veľa cvičil a bol by som muzikant v filharmónii či v nejakom zoskupení, alebo by som tvoril hudbu do filmov, alebo by som písal vlastné hudbu pre žiakov, ktorých by som vlastne nemal, lebo by som nebol učiteľ, alebo by som tvoril len tak, pre ľudí. Všetko vždy prichádza a končí pri hudbe 🙂
Ďakujeme za rozhovor. Aj súbor p. učiteľa Siekla si najbližšie môžete vypočuť na Koncerte súborov ZUŠ.
Text © Sláva Gajdošíková
Fotografie © Frantisek Petko – Photography