Súbory a telesá tanečného odboru

/ Home » Súbory a telesá tanečného odboru

Aktívne súbory a telesá

Chceš si niečo o našich súboroch prečítať? Informácie o konkrétnych súboroch sa ti zobrazia po kliknutí na názov súboru.

Prvosienka vznikla z iniciatívy riaditeľa školy Jaroslava Ištóka, ktorý si uvedomoval potrebu zachovania „folklórnej Dubnice“. Zakladateľom DFS Prvosienka v roku 1980 a jej prvým vedúcim bol Pavel Cibira. Ten hlboko zasial to pravé semienko folklórnej vášne do sŕdc detí a mladých ľudí a položil pevné základy detskému folklóru. Začínal takmer od „plienok“. Okrem hľadania ľudového materiálu a zostavovania jednotlivých choreografií získaval kus po kuse sukničky, rukávce, čižmy a všetko ostatné potrebné. Netrvalo dlho a súbor bol schopný verejne sa prezentovať a je tomu tak dodnes.

Veľký ohlas malo vystúpenie Prvosienky na Celosvetovom zraze slovenskej mládeže v Martine, poriadanej kanadskými Slovákmi a Maticou slovenskou. Prvosienka má na svojom konte niekoľko súťaží, reprezentačný zájazd v Kanade, kde bola pozvaná kanadskými Slovákmi. Je pravidelným účastníkom Dubnického folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou. Na svojom „konte“ má účasti na folklórnych festivaloch v Česku, Poľsku a svoju prezentáciu na Dňoch slovenskej kultúry v Kanade.

V priebehu niekoľko ďalších rokov sa na práci so súborom podieľalo niekoľko externých učiteľov: Jana Demitrová, Ing. Iveta Staňová, Alena Kalamenová, Simoneta Laurenčíková, Marta Múčková, Jana Nemcová, Jana Pažítková, Anna Strapatá, Mgr. Daniela Nehézová- Berkyová, Jozef Švec, Mgr. Marcela Tapušíková, Peter Volár a Magdaléna Furmánková, Tomáš Tinath. V súčasnosti súbor vedie Aleš Giertl. Tvoria ho žiaci od 4 do 12 rokov.

Základom jeho repertoáru sú detské tanečné hry a tance motivované rôznymi zvykmi a ročnými obdobiami, ale i pôvodné tanečné čísla vytvorené na základe národopisných výskumov rôznych oblastí Slovenska, priblíženie ich zvykov a obyčajov.

V  školskom roku 2019 /2020 bude súbor oslavovať svoje 40-te výročie pôsobenia.

Chcete sa o DFS Prvosienka dozvedieť viac? Prečítajte si tento rozhovor, ktorý vznikol pred Koncertom súborov.

Od roku 2016 súbor vedie Mgr. Ľudmila Tancerová s novým názvom DANSATION DANCE COMPANY. Súbor zmenil nielen svoj názov, ale i zameranie na moderný tanec so základmi contemporary dance, džezový tanec, lyrical dance.  Tanečníci rastú technickou vyspelosťou, ale i výrazom, ktorý je veľmi dôležitý. Len potom sa môže dostaviť úspech.  Za pomerne krátky čas sa im podarilo získať ocenenie na svetovej úrovni – 3. miesto v kategórii jazz dance na svetovom finále StarDance v chorvátskom Poreči 2019.

Tanec je umenie, jasná forma vyjadrenia, ktoré treba precítiť, mal by nás robiť šťastnejšími a spokojnejšími. Koľko energie do neho dáme, niekoľkonásobne sa nám vráti.

Chcete sa o súbore moderného tanca dozvedieť viac? Prečítajte si tento rozhovor.

 

Neaktívne súbory a telesá

Vznikol v r.1996, založila ho jeho vyučujúca Alena Ertlová. Mal približne 40 členov a tvorili ho žiaci od 5 do 15 rokov.

Dramaturgia programu jeho prezentácie  sa zameriavala na príležitostné  vystúpenia  tanečnými choreografiami scénického, moderného, disco tanca a hip-hopu. Ich reprezentatívna účasť sa stala samozrejmosťou rôznych akcií školy, mesta, okolia, Bratislavy, viacerých tanečných festivalov a súťaží.