Pod rúškom hudby: čísla a fakty

Pod rúškom hudby: čísla a fakty

Aké je to stáť na pódiu si u nás musí vyskúšať každý žiak (nielen) hudobného odboru. A hoci sa zo začiatku zdalo, že kvôli koronavírusu tento rok žiadne koncerty nebudeme môcť odohrať, napokon sme sa vynašli a priniesli sme hudbu priamo k vám domov – prostredníctvom online vysielania.

Ukázať, čo sa deti počas dištančného vzdelávania naučili, bolo možno náročnejšie, ako sme čakali. Prekonávali sme problémy s technikou, slabým internetom a niekedy aj obavy, či zložíme dostatok hudobných čísel. Každý jeden koncert, od prípravy až po realizáciu nás „oberal“ o množstvo voľného času. Spoločnými silami sme to však zvládli a hudbou nabité koncerty s názvom Pod rúškom hudby ste si mohli vychutnávať 8 po sebe nasledujúcich týždňov, vždy v nedeľu poobede.

Podarilo sa nám motivovať žiakov, tešiť rodičov aj širokú verejnosť. Aj pre deti to bola obrovská skúsenosť. Je úplne iné iné hrať pred prázdnym hľadiskom, necítiť energiu a podporu z publika, sústrediť sa na výkon a mať pred očami len (nepríjemne silné) svetlá, mikrofóny a kameru.

P. učiteľka Peťková:

Dokázali sme,  že nás nič nezastaví. Hudba naozaj nepozná hranice a v ťažkom období ľudí obohacuje, potešuje a spája, i keď len prostredníctvom techniky.

Martin Puček (akordeón):

Malo to úplne iný atmosféru ako keď hrám pred ľuďmi. Ľudia spravia veľmi veľa a tá eufória a všetky tie pocity sú silnejšie. Samozrejme, aj tréma býva väčšia, ale ak všetko vyjde ako má, celkový zážitok je potom mocnejší.

 • Počet žiakov, učiteľov a skladieb

  Na koncertoch vystúpilo spolu 45 detí a jeden absolvent. Spoločne odznelo takmer  80 rôznych skladieb. S technickým tímom spolupracovalo 13 učiteľov.

 • YouTube

  Najsledovanejšími koncertami sú Dámska volenka (732), Júnová všehochuť (232) a koncert Maťa Pučeka (216).

 • Facebook

  Nasledovanejším je koncert Maťa Pučeka (2,2 tisíc), Samuela Beznáka (1,6 tisíc) a záverečný koncert Metamorfózy (629).

 • Divácky vrchol

  Cez Facebook nás v rovnakom čase sledovalo súbežne priemerne 23 divákov. Vrchol sme zaznamenali počas Súrodeneckej nedele (32), Koncertu N°3 (25) a Júnovej všehochuti (24).

 • Počet minút

  Napozerali ste s nami neuveriteľných 10 563 minút hudby (priemer 1320 / koncert). Každý koncert ste cez Facebook sledovali priemerne takmer 4 minúty bez prestávky.

Online koncerty nás naozaj spojili v čase, keď  sme museli byť izolovaní od ľudí, našich žiakov, kolegov a práce, ktorá nás baví. Teraz už vieme, že aj napriek ťažkej situácii si vieme poradiť a naďalej s našimi žiakmi pracovať, rozvíjať sa a pestovať v našom meste hudobnú kultúru.

P.S.: veľká vďaka patrí aj rodičom všetkých žiakov, pretože ochotne podporovali svoje deti, vozili ich vo svojom voľnom čase do ZUŠ a podporovali ich pri obrazovkách, tabletoch a mobiloch 🙂

P.S. 2: v online koncertoch plánujeme pokračovať, ten prvý tohto-školsko-ročný si môžete vychutnať už v stredu 7. októbra 2020.

P.S. 3: všetky online koncerty „Pod rúškom hudby“ nájdete na školskom YouTube alebo na školskej Facebook fanpage.